niedziela, 17 lutego 2013

Dereń jadalny właściwy

Dereń jadalny (Cornus mas) zwany też dereniem właściwym, jest starą rośliną owocową wykorzystywaną przez człowieka od tysiącleci. W ciągu ostatnich stu lat poszedł jednak nieco w zapomnienie i dopiero obecnie wraz z trendem przywracania do uprawy starych odmian roślin owocowych zaczyna być o nim znów głośniej.

Krzewy derenia jadalnego osiągają przeciętnie wysokość ok. 5m., nie mają specjalnych wymagań i są wysoce mrozoodporne. Źle będą rosnąć jedynie na terenach podmokłych i na jałowym piasku. W przeciwieństwie do innych roślin sadowniczych nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych jak opryski czy przycinanie, a raz posadzona roślina będzie owocować przez wiele dziesiątek lat. Dereń nie lubi podsypywania nawozami sztucznymi. Najodpowiedniejszym dla niego nawozem jest przekompostowany obornik owczy bądź koński.

Dereń właściwy zakwita jako jeden z pierwszych krzewów na przedwiośniu tysiącami drobnych żółtych kwiatków, które stanowią cenny pożytek pszczeli.

Owoce derenia dojrzewają jesienią i u form dzikich mają ciemnoczerwony kolor, owalny kształt i długość ok. 2cm. Są zdrowe i smaczne – można je spożywać na surowo lub w przetworach na wiele sposobów. Nalewka przyrządzona na owocach derenia, czyli dereniówka, jest przez wielu koneserów uznawana za najlepszą nalewkę w ogóle.

Brak komentarzy: