niedziela, 3 lutego 2013

Stratyfikacja nasion drzew owocowych

Aby nasiono drzewa owocowego wykiełkowało nam na wiosnę, musi podlec czasowej stratyfikacji, czyli obniżeniu temperatury.
Poniżej podaję optymalne temperatury chlodzenia nasion drzew owocowych:

JABŁOŃ ANTONÓWKA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godziny. Stratyfikować w temperaturze 3 stopni Celsjusza przez okres 3 miesięcy lub nieco dłużej (90-100 dni).
Siać od marca do kwietnia do gruntu. Siewki należy szkółkować jesienią lub wiosną nastepnego roku.

GRUSZA KAUKASKA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godz. Stratyfikować w temp. 3 +5C przez 70-90 dni. Siać w IV do gruntu. Szkółkować jednoroczne siewki.

GRUSZA POSPOLITA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godz. Stratyfikować w temp. 3 +5C przez 70-90 dni. Siać w IV do gruntu. Szkółkować jednoroczne rośliny.

ŚLIWA AŁYCZA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godziny. Stratyfikować przez 3 miesiące w temperaturze od 3 do 8 stopni Celsjusza i siać w kwietniu lub jeśli jest zbyt późno - zadołować nasiona latem na głebokość 70 cm i wysiać je na następną wiosnę do gruntu. Przesadzać jednoroczne rośliny.

WĘGIERKA WANGENHEIMA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godz. Stratyfikować w temp. 5C przez 90-110 dni. Siać w IV do gruntu. Można też zadołować nasiona i posiać je nastepnej wiosny. Szkółkować jednoroczne rośliny.

CZEREŚNIA PTASIA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godziny. Stratyfikować 3 miesiące w temperaturze 5 stopni Celsjusza. Siać w kwietniu do gruntu.
Można też zadołować siewki po zbiorze jesienią i trzymać do wiosny.

WIŚNIA WONNA ANTYPKA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godz. Stratyfikować w temp. 3 +8C przez 90-120 dni i siać w III-IV do gruntu. Można też nasiona zadołować latem na głebokośa 70 cm i wysiać na nasstepną wiosne. Siewki rosną szybko. Należy przesadzać jednoroczne rośliny.

MORELA
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godziny. Stratyfikować przez 90-120 dni w temperaturze. 3 do 5 stopni Celsjusza i siać do gruntu lub do inspektu w kwietniu następnego roku.
Czasami nasiona mogą rok przelegiwać. Siewki rosną szybko, należy przesadzać jednoroczne rośliny. 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawe informacje dotyczące przygotowywania nasion do wysiewu. Polecam również zajrzeć na stronę uprawyekologiczne.pl dotyczący ekologicznych form prowadzenia upraw rolniczych i sadowniczych